Где можно научиться летать на самолете, как стать пилотом вертолета - обучение, переучивание пилотов в КЛА НАУ
На главную Карта сайта Контакты Найти :Об академии

Кіровоградська льотна академія Національного авіаційного університету разом з кримськими татарами та Кіровоградською громадськістю вшанувала пам’ять Двічі Героя Радянського Союзу заслуженого льотчика-випробувача Амет-Хана Султана

15 травня 2014 року в Кіровоградській льотній академії Національного авіаційного університету відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на честь двічі Героя Радянського Союзу заслуженого льотчика-випробувача СРСР Почесного льотчика Військово-повітряних сіл Франції, Почесного кримчанина, Почесного громадянина міст Ярославль, Мелітополь та Алупки Амет-Хана Султана. Бронзовий барельєф на гранітному полі з надписом на татарській та українській мовах : «АМЕТ-ХАН СУЛТАН ВІТЧИЗНИ СЛАВНИЙ СОКІЛ двічі Герой Радянського Союзу заслужений льотчик-випробувач 25.10.1920 – 01.02.1971» та тільки українською «Кіровограду від кримських татар та їх друзів, травень 2014 р.» виконав заслужений художник АР Крим та України, скульптор Айдер Алиев на кошти та на замовлення громадського об’єднання кримських татар, які вже тривалий час мріяли про увічнення національного Героя кримськотатарського народу у центрі України, в музейному комплексі Кіровоградської льотної академії НАУ. У світі сучасних подій цей захід набув особливого значення для колективу льотної академії. Адже саме до них звернулися за моральною підтримкою та ідеологічною співпрацею мешканці Криму, для котрих сьогодні значущість поваги та вшанування справжніх героїв та патріотів піднялася до найвищого рівню.
        З першого дня Великої Вітчизняної війни (вже 22 червня 1941 року) молодший лейтенант Амет-Хан Султан здійснив свої перші по-справжньому бойові вилети на розвідку та штурмівку ворожих сил. Відважний льотчик пройшов всю війну та за її роки здійснив 603 бойові вильоти, провів 150 повітряних боїв, в яких збив особисто 30 та в складі групи 19 літаків противника.
        На момент Перемоги – 9 травня 1945 року - гвардії майор Амет-Хан Султан був вже двічі Героєм Радянського Союзу, а також нагороджений 11 бойовими орденами.
        Після війни і аж до своєї трагічної загибелі у 1971 році він продовжував літати - випробував літаки. На його рахунку тестування понад 100 типів літаків, за що отримав Державну премію Радянського Союзу і звання Заслуженого льотчика-випробувача СРСР.
        Але не тільки льотна майстерність Амет-Хана вписала його ім'я золотими літерами у книгу світової історії. Амет-Хан Султан народився в Алупці і завжди вважав себе кримчанином та сином кримськотатарського народу. Разом зі своїм народом він пережив надскладні часи, не зрікся, не відмовився, не зважаючи на труднощі та приниження. Чим подарував своїм землякам можливість пишатися та черпати силу і мужність для відстоювання своїх свобод.
        Ініціаторами встановлення пам’ятної дошки в Кіровограді стали представники кримських татар – Голова ініціативної групи авіаторів «Ватан къанатлары» (Крила Батьківщини) Бейтулаєв Нурі Енверович та член цієї групи Аблаев Расім Мурат-Керимович, які й доставили разом зі скульптором та двоюрідним братом Амет-Хана Султана Садлаевим Неби Рустемовичем коштовний вантаж з Криму в Кіровоград.
        Мітинг з нагоди відкриття дошки зібрав не тільки керівництво та колектив навчального закладу, але й представників Кіровоградської обласної державної адміністрації, Кіровоградської обласної Ради, авіаційних ветеранських організацій області, авіаційних підприємств області (АК «УРГА», АК «Єврочартер», АРЗ, в/ч вертольотчиків з Олександрії), ЗМІ та інших зацікавлених осіб.
        Традиційно, після того, як було перерізано червону стрічку й пролунали урочисті промови, було оголошено хвилину мовчання з залпом салютної групи й всі бажаючи поклали квіти біля новоствореної пам’ятки. Начальник академії С.М.Неділько та Герой України О.В.Галуненко нагородили кращих курсантів навчального закладу (Артура Юшкова, Олену Чумаченко та Олександра Коновалова) медалями фонду тричі Героя Радянського Союзу І.М. Кожедуба. Нагороди «Курсант факультету року» також вручив Голова Старшинської Ради КЛА НАУ.
        Але програму на цьому не було завершено.
        Всі учасники мітингу вишикувалися у колону й за прапороносцями та духовим оркестром вирушили до наступного місця подій – на Алею Авіаторів КЛА НАУ, де вже певний час розміщується інформаційна композиція про Амет-Хана Султана, створена також на кошти кримськотатарської громади. Короткий мітинг у цьому місці було проведено силами Ради Старшин Кіровоградської льотної академії.
        Поруч з цим мітингом, відбувся ще один – з нагоди відкриття пам’ятного знаку військовим льотчикам, які служили в п.Канатове.
        По завершенню – всіх бажаючих запросили в БК «Авіатор» на перегляд короткометражного документального фільму «Амет-Хан Султан. Дорожче золота» та прем'єрного показу художнього фільму «Хайтарма» про Амет-Хана Султана і депортацію кримських татар.

Фото 1 Фото 2 Фото 3 Фото 4 Фото 5
Фото 6 Фото 7 Фото 8 Фото 9 Фото 10
Фото 11 Фото 12 Фото 13 Фото 14 Фото 15
Фото 16 Фото 17 Фото 18 Фото 19 Фото 20

  © ГЛАУ/КЛА НАУ 2005-2020 г. Все права защищены.vacancies worldwide